Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Istorija na Klubot

Go down

Istorija na Klubot Empty Istorija na Klubot

Пишување  1937 Пет Ное 23, 2007 5:48 am

Фудбалскиот клуб Работнички во својата богата историја важел како еден реномиран скопски клуб, кој бил познат како железнички фудбалски клуб.Постоењето датира уште од далечната 1937 година во кој што долг период Работнички се натпреварува најчесто во Втората сојузна лига на поранешна Југославија, Републичката лига на Македонија како и две сезони во Првата сојузна лига на Југославија.

Во периодот од осамостојувањето на Р.Македонија, Работнички е постојан член на првата Македонска фудбалска лига.Во сите овие години од формирањето(1937) и во сите натпреварувања во кои што учествувал, Работнички редовно бележел забележителен успех и секогаш бил достоен претставник на македонскиот фудбал.Врвот на својот успех Работнички го достигнува во периодот од 2001 година па до денес во кој што период клубот го превзема реномираната компанија Кометал.Компанијата со своето менаџирање и инвестирање во Работнички Кометал го доведува до еден силен и стабилен фудбалски клуб, кој што полека но сигурно почнува да доминира во македонскиот фудбал, а паралелно со тоа и достојно да се претставува на европската сцена.

Со преземање на клубот од страна на компанијата Кометал(2001 год.), Работнички бележи постојан прогрес: еднаш се натпреварува во купот на УЕФА (2000/01), а сезоната ( 2004/05) убедливо го освои првото место во националниот шампионат во Македонија и ќе се натпреварува во Лигата на шампионите.Во своето прво излегување во фудбалска Европа, Купот на УЕФА, Работнички Кометал се сретна со екипата на Ворскла од Полтава, Украина и беше елиминиран во првото коло.Во двата натпревара Украинците славеа со 2:0 и заслужено отидоа во второто коло.
1937
1937
Admin
Admin

Број на мислења : 22
Location : Austria ( Wien )
Registration date : 2007-11-23

http://www.fcrabotnicki.blog.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот